ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8680 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zlatého medvěda na Berlinale získal film Taxi

0 Richard Winter 16.2.2015

Snímek íránského režiséra Džafara Panahího Taxi získal Zlatého medvěda pro nejlepší film 65. ročníku festivalu Berlinale. Stříbrného medvěda za nejlepší režii si odnesl rumunský režisér Radu Jude za film Aferim!, na němž se koprodukčně podílela česká společnost Endorfilm. Britský snímek 45 Years (45 let) má dvě ceny pro nejlepšího herce i herečku.

Režisér Panahíje ve své zemi perzekuován úřady a snímek natočil přes oficiální zákaz práce. Kvůli zákazu činnosti nemohl ani dorazit do Berlína. Zlatého medvěda za něj proto převzala jeho neteř, kterou na pódiu přemohly emoce a pro slzy nedokázala nic říct.

“Místo toho, aby nechal zlomit svou duši a vzdal to, místo toho, aby se nechal ovládnout zlobou a frustrací, vytvořil Džafar Panahí milostný dopis filmu. Jeho snímek je plný lásky k jeho umění, k jeho společnosti, k jeho zemi a k jeho publiku,” uvedl předseda poroty Berlinale, americký režisér Darren Aronofsky.

Porota letos v kategoriích nejlepší režie a mimořádný umělecký přínos ocenila pokaždé dva filmy. Porotci to zdůvodnili mimořádnou kvalitou letošních soutěžních snímků. Kromě Judeho tak Stříbrného medvěda za nejlepší režii získala polská režisérka Malgorzata Szumovská za film Body. Za mimořádný umělecký přínos porota ocenila německý snímek Victoria a rusko-ukrajinský film Pod elektrickými oblaky.

Jako nejlepší herečku ocenila porota Charlotte Ramplingovou, Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon si odnáší Tom Courtenay. Společně ztvárnili hlavní pár v britském dramatu 45 Years (45 let).

Dařilo se latinskoamerické kinematografii. Velkou cenu poroty získal chilský film El Club (Klub). Stříbrného medvěda za snímek, který otevírá nové filmové perspektivy, si odnáší guatemalské drama Ixcanul. Cenu za nejlepší scénář udělila porota chilskému filmu El botón de nácar (Perleťový knoflík).