ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11469 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zlatého lva v Benátkách získal film Nomadland

0 jsk 14.9.2020

Zlatého lva, hlavní cenu 77. ročníku mezinárodního filmového festivalu v italských Benátkách, získalo v sobotu americké drama Nomadland (Země nomádů, 2020) od původem čínské režisérky Chloé Zhaové (Čao Tching). Ta se stala první ženskou režisérkou za poslední desetiletí, která získala v Benátkách hlavní festivalovou cenu.

Film Nomadland, v hlavní roli s oscarovou herečkou Frances McDormandovou, vypráví příběh šedesátileté ženy, jež po hospodářském kolapsu v Nevadě přijde o svůj domov a následně se jako moderní nomádka vydá na cesty po USA a objevuje svět mimo konvenční společnosti. Režisérka i herečka si cenu převzaly virtuální prostřednictvím ze Spojených států, neboť se kvůli omezením souvisejícím s koronavirovou pandemií předávání cen osobně nezúčastnily.

Druhou nejvýznamnější trofej benátského festivalu, Velkou cenu poroty, si odneslo drama Nuevo orden (Nový řád) mexického režiséra Michela Franca pojednávající o propasti mezi bohatými a chudými. Stříbrného lva za nejlepší režii dostal Japonec Kijoši Kurosawa za historické romantické drama Spy no Tsuma (Manželka špiona).

Cenu za nejlepší scénář si odnesl indický tvůrce Čaitanja Tamhane za film The Disciple (Učenec), který vypráví příběh muže vytrvale se usilujícího stát se klasickým hudebníkem. Ocenění pro nejlepší herečku získala Britka Vanessa Kirbyová za roli ve snímku Pieces of a Woman (Kousky ženy), kterou natočil maďarský režisér Kornél Mundruczó. Film zobrazuje emocionální stav manželů, kterým po domácím porodu zemře dítě.

Ocenění za nejlepšího herce si odnesl Ital Pierfrancesco Favini za roli ve filmu Padrenostro (Náš otec), který sleduje trauamtické dětství desetiletého chlapce uprostřed Itálie v sedmdesátých letech dvacátého století.