ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24413 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zlatého lva si odvezl film Pieta

0 Petr Hašek 10.9.2012

Film jihokorejského režiséra Kim Ki-duka Pieta si odvezl Zlatého lva za nejlepší snímek z letošního filmového festivalu v Benátkách.

Šokující snímek, jehož název odkazuje na slavnou Michelangelovu sochu, vypráví násilný příběh o lichváři, jenž se setká se záhadnou ženou prohlašující se za jeho matku. Porota pod vedením režiséra Michaela Manna ho vybrala z 18 soutěžních filmů. Zástupce tuzemské kinematografie mezi nimi nebyl.

Vítězný snímek byl už před vyhlášením cen považován za favorita letošního ročníku jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů na světě. Pieta byla v čele hodnocení 23 kritiků, jejichž názory každý den shrnoval festivalový deník Venezia News. Kromě jihokorejského snímku kritici favorizovali také film The Master (Mistr) amerického režiséra Paula Thomase Andersona. Ten nakonec získal Stříbrného lva za nejlepší režii a také cenu pro nejlepšího herce. O tu se dělí Philip Seymour Hoffman s Joaquinem Phoenixem.

Jako nejlepší herečku devítičlenná porota ocenila Hadas Jaronovou, představitelku hlavní role v izraelském filmu Fill the void (Zaplnit prázdnotu). Cenu za nejlepší scénář si z Benátek odváží francouzský režisér Olivier Assayas, který na festivalu představil snímek Apres mai (Květen je pryč). Zvláštní cenu poroty pak dostal film o sexu a náboženství rakouského režiséra Ulricha Seidla Paradies: Glaube (Ráj: Víra).

Už dříve se rozhodlo o letošním držiteli Zlatého lva za celoživotní dílo pro italského režiséra Franceska Rosiho, jenž se podepsal pod filmy jako Ruce nad městem (1963), za který v Benátkách získal Zlatého lva v roce 1963, nebo Zapomenout na Palermo (1990).

rwi