ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21564 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřela zpěvačka Cesaria Évora

0 Redakce 19.12.2011

V sobotu 17. prosince zemřela ve svém rodném Mindelu na ostrově Sao Vincente na Kapverdských ostrovech ve věku 70 let zpěvačka Cesaria Évora. Světově proslulá „bosonohá diva“, která tuto přezdívku získala za své vystupování při koncertech naboso, skonala v nemocnici tři měsíce poté, co se rozhodla ze zdravotních důvodů již nevystupovat. V květnu 2010 se podrobila operaci srdce.

Cesaria Évora ve své tvorbě spojovala portugalské fado s africkou hudbou. Je rovněž nejvýznamnější představitelkou stylu morna, jenž je rozšířen zejména v Africe a na Kapverdských ostrovech.

Narodila se 27. srpna 1941. K muzice ji přivedl otec, jenž hrál na housle. Po jeho smrti ji ovšem matka jako sedmiletou odložila do sirotčince. Naštěstí se tam mohla věnovat hudbě nadále, a tak od svých šestnácti let zpívala v barech a klubech. Své první album La Diva Aux Pieds Nus (Bosonohá diva) nahrála v roce 1988.

Během své aktivní kariéry nahrála Cesaria Évora tucet studiových desek a řadu živých alb a kompilací. V dubnu 2005 vystoupila v Česku.

Je držitelkou ceny Grammy (2004). Publikum ji mělo rádo nejenom pro její krásný hlas, ale i pro životní příběh dívky, která se po těžkém dětství proslavila na celém světě.

JŠp