ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9596 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřela spisovatelka ženských románů Jackie Collinsová

0 Richard Winter 21.9.2015

Ve věku 77 let zemřela v sobotu v Los Angeles na rakovinu prsu americká spisovatelka britského původu Jackie Collinsová, která vydala za svého života množství ženských románů. Při psaní se inspirovala především životem hereckých hvězd a hollywoodské společenské smetánky. Celkem napsala 32 bestsellerů, které byly přeloženy do 40 jazyků včetně češtiny. Prodalo se jich přes 500 milionů kopií. Podle osmi z nich byly natočeny filmy či televizní seriály.

“Prožila krásný, plnohodnotný život, obdivována rodinou, přáteli a miliony čtenářů, které bavila víc než čtyři desetiletí. Byla skutečnou inspirací a tvořivou silou a bude žít dál ve svých postavách,” napsala ve smutečním oznámení rodina spisovatelky.

Nejslavnějším dílem Collinsové je kniha Hollywoodské ženy z roku 1983, které se prodalo 15 milionů výtisků. Vyšla právě v době, kdy se starší sestra spisovatelky Joan Collinsová hřála na výsluní hollywoodské slávy za roli Alexis v televizním seriálu Dynastie. Producent tohoto seriálu Aaron Spelling pak stál za televizním seriálem natočeným podle Hollywoodských žen Jackie Collinsové.

Vztahům mezi muži a ženami byla věnována už její první kniha Svět je plný ženatých mužů vydaná v polovině 60. let. V Austrálii byl dokonce tento skandální bestseller zakázán. Další knihou byla novela Svět je plný rozvedených žen. “Sex je hybná síla světa a psát o něm není nic neobvyklého,” uvedla Collinsová před několika lety v rozhovoru s americkými novináři.

Sama měla několik vážných známostí. Její první manžel se jmenoval Wallace Austin, měli spolu dceru Tracy, po čtyřech a půl letech se rozvedli. Jackie se podruhé provdala za majitele nočního klubu Oscara Laermana, se kterým měla dvě dcery, Tiffany a Rory. Oscar si adoptovala dceru Tracy z Jackieina předchozího manželství. Oscar zemřel v roce 1992 na rakovinu. Roku 1994 se Jackie zasnoubila s Frankem Calcagninim, který v roce 1998 zemřel na nádor v mozku.

Jacqueline Jill „Jackie“ Collinsová napsala 27 románů, z nichž všechny se objevily na New York Times bestsellerů seznamu. Celkem se prodalo přes 400 milionů kopií jejich románů a byly přeloženy do 40 jazyků. K dnešnímu dni je osm jejích románů upraveno pro televizní obrazovky, ať už jako filmy nebo televizní mini-série.