ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12072 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřela herečka a propagátorka komunismu Jiřina Švorcová

0 Redakce 9.8.2011

Po dlouhé nemoci zemřela 8, srpna v v léčebně dlouhodobě nemocných v Praze na Malvazinkách ve věku 83 let divadelní a filmová herečka, komunistická funkcionářka Jiřina Švorcová. Představitelka titulní role televizního seriálu Žena za pultem v letech normalizace působila ve vedení komunistické strany a předsedala svazu dramatických umělců. Po roce 1989 zůstala zapálenou komunistkou a stále obhajovala minulý režim.

Švorcová hrála téměř 40 let v pražském vinohradském divadle. Herečka, která se podle některých kolegů během své kariéry v komunistické straně snažila nikomu neublížit se narodila v Kociánovicích u Hradce Králové jako nejmladší ze čtyř dětí v chudé rodině. Když jí bylo pět let, otec zemřel a rodina se přestěhovala do Prahy. V roce 1950 absolvovala DAMU a o rok později nastoupila do tehdejšího Ústředního divadla Československé armády, dnešního Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořila až do svého odchodu v roce 1990 desítky rolí.

K jejím nejznámějším filmovým rolím patří Marie Rysová z Kachyňova Krále Šumavy, Božena Němcová z Vávrova Horoucího srdce nebo Cyrilová v dalším Vávrově snímku Putování Jana Amose. Často spolupracovala s rozhlasem a dabingem a věnovala se uměleckému přednesu. ve filmu ztvárnila zhruba dvacet postav.

Do komunistické strany vstoupila Švorcová v roce 1946. Do významných funkcí se prosadila v období normalizace – v roce 1972 se stala předsedkyní Svazu českých dramatických umělců a od roku 1976 byla členkou ústředního výboru KSČ.

rwi