ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12128 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřela Eartha Kitt

0 Redakce 27.12.2008

Ve věku 81 let odešla ze světa zpěvačka, kabaretní tanečnice a herečka Eartha Kitt. Příčinou její smrti byla rakovina tlustého střeva.

O smrti americké hvězdy, informoval ve čtvrtek 25. prosince její blízký přítel, novinář Andrew Freedman. „Koncertovala ještě před dvěma měsíci… Měli jsme naplánována vystoupení také na rok 2009,“ oznámil Freedman. Její stav se ale poslední dobou začal zhoršovat. Musela se vrátit do nemocnice Columbia Presbyterian v New Yorku, kde zemřela v raných hodinách letošních Vánoc.

Eartha Kitt se narodila 17. ledna v Jižní Karolíně. V začátcích své filmové kariéry pracovala mimo jiné s Orsonem Wellesem v jeho snímku Dr Faustus. Na stříbrném plátně ji ovšem proslavila jiná role – kočičí ženy ve stejnojmenném snímku Catwoman z roku 1966. Ve světě hudby byla známá pro svůj specifický smyslný projev. Do paměti širšího publika se zapsala v roce 1963 vánoční písní Santa Baby. V roce 1984 se její hit s příchutí tehdy moderního disca Where Is My Man dostal do UK Top 40. Dalším songem, kterým zabodovala v této hitparádě, byl Cha-Cha Heels – píseň vznikla v roce 1989 ve spolupráci s britským synthpopovým triem Bronski Beat. Kitt byla nominována na Tony, Grammy a Emmy – poslední dvě jmenované ceny také obdržela. V pozdějších letech se pohybovala převážně na manhattanské kabaretní scéně. „Milovala kabaretní představení," říkal Freedman. „Vždy preferovala možnost vystoupení v intimním prostředí malých klubů pro zhruba 150 lidí… Byla skutečnou osobností a byla přesvědčena, že pokud si doopravdy věříš, tvůj talent musí být autentický."

Největší výzvou po mě bylo dokázat přežít v tomto byznysu a dokázat přežít s tím, co dělám já – ne díky tomu, co dělají ostatní lidé," prohlásila Kitt v rozhovoru pro Reuters v roce 2005, v době, kdy zrovna probíhal jazzový festival na Rhode Island. „Držela jsem se svých vlastních zbraní a myslím si, že to je jeden z důvodů, proč jsem přežila. Nesledovala jsem dav. Držela jsem se své cesty… Publikum se nesmělo nikdy dozvědět, že se bojím, že jsem ten nejostýchavější člověk ve světě.