ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18398 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřela divadelní a filmová herečka Jiřina Jirásková

0 Petr Hašek 8.1.2013

V Praze 7. ledna ve věku 81 let zemřela po dlouhé nemoci divadelní a filmová herečka Jiřina Jirásková. Poté, co se na podzim 2009 Jirásková podrobila vážné operaci dutiny břišní, byly její obtíže trvalého rázu – šlo tehdy už o její pátý operační zákrok během dvou let. Podle policie lékař na místě určil, že příčinou úmrtí bylo stáří a nenařídil pitvu.

Milovnice francouzského koňaku a náruživá kuřačka i přes zdravotní problémy nechtěla opustit jeviště. Celý její život byl spjat s Divadlem na Vinohradech, jehož členkou byla od roku 1951. Ve filmu zazářila ve Světácích či Sestřičkách. Diváci ji znali také jako paní Kekulovou v televizním seriálu Pojišťovna štěstí. Výjimečnou televizní rolí byla postava hraběnky v inscenaci Zámek v Čechách autora Jiřího Hubače.

Členkou Divadla na Vinohradech byla šest desítek let. Poprvé zde vstoupila už koncem 40. let, kdy ji oslovil tehdejší šéf Jiří Frejka k hostování v roli Aničky Hoškové z Veselých paniček windsorských. Po listopadu 1989 tam deset let působila jako jeho ředitelka. Během kariéry tam ztvárnila 115 postav. Naposledy jí diváci aplaudovali loni 4. října, kdy se objevila v menší roli v inscenaci Mocná Afrodité – od té doby byla v domácím ošetřování.

Mezi nejslavnější hry patří Strindbergova Královna Kristýna, Shawova hra Caesar a Kleopatra, Komu zvoní hrana od Hemingwaye či inscenace Kohoutovy hry August August, august. Byla Úrsulou v inscenaci Sto roků samoty, Isabelou v Šotolově Cestě Karla IV. do Francie a zpět i Helenou v Grumbergově Krejčovském salonu.

Za své umění získala v roce 1998 cenu Thálie, prezident republiky ji vyznamenal medailí Za zásluhy a byla uvedena do Dvorany slávy ankety TýTý.

rwi