ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5012 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřela americká folková legenda Odetta

0 Redakce 4.12.2008

Odetta, zpěvačka, která přes půl století patřila k největším hvězdám americké folk/bluesové scény, opustila svět ve věku 77 let. Zemřela v úterý, 2. prosince, v nemocnici Lenox Hill, kam byla přijata před třemi týdny s diagnózou selhání ledvin, oznámil její manažer Doug Yeager.

Přes své zhoršující se zdraví a odkázanost na invalidní vozík, Odetta odzpívala během posledních dvou let asi šedesát devadesátiminutových koncertů a „její hlasové schopnosti se nikdy nezhoršili“, prohlásil Yeager.

Odettě se dostalo uznání už v padesátých letech – jak kvůli jejím písním a specifickému projevu, tak i kvůli aktivnímu zapojování do boje o lidská práva. Mezi lidmi, kteří se později začali hlásit k jejímu odkazu, patří osobnosti jako Harry Belafonte, Bob Dylan, Joan Baez, Janis Joplin a další hvězdy éry hippies. Poprvé byla nominována na Grammy v roce 1963 – v kategorii Nejlepší folková nahrávka za desku Odetta Sings Folk Songs. Další dvě nominace na Grammy následovala v nedávných letech za její alba Blues Everywhere I Go (1999) a Gonna Let It Shine (2005). V roce 1999 byla poctěna také čestnou medailí od amerického prezidenta Billa Clintona. A přála si zazpívat při slavnostní inauguraci nového prezidenta Baracka Obamy.

Během let Odetta vystupovala také příležitostně v televizi a ve filmech. V paměti obecenstva utkvěl také její rozhovor pro Washington Post z roku 1963, v kterém vystoupila s thesi, že lidé vyvinuli hudbu a tanec ze strachu, „ze strachu z Boha, ze strachu, že slunce už nevyjde… Myslím si, že vznikly jako způsob jak něco uctívat nebo si usmířit… Svět se nezlepšil, takže je tu pořád o čem zpívat."