ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16581 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel tvůrce filmu Řek Zorba, režisér Michalis Kakojannis

0 Redakce 26.7.2011

V pondělí 25. července ve věku 89 let v Aténách zemřel režisér Michalis Kakojannis, kterého proslavil oscarový snímek Řek Zorba. Tato filmová adaptace románu řeckého autora Nikose Kazantzakise s Alanem Batesem, řeckou herečkou Irene Papasovou a Anthonym Quinnem v hlavní roli dostalo v roce 1964 tři Oscary.
Na plátna kin v tehdejším Československu se snímek se známou scénou, kdy charismatický pár Quinn – Bates tančí za doprovodu hudby Mikise Theodorakise, dostal o pět let později.

Na Kypru narozený Řek Kakojannis zemřel podle úřední zprávy na komplikace spojené s infarktem. Kakojannis se stal uznávaným filmařem klasických řeckých námětů. V roce 1962 natočil s Irene Papasovou Euripidovu tragédii Elektra. V jeho režii vznikla v roce 1971 další euripidovská adaptace Trójanky s Katharine Hepburnovou a Vanessou Redgraveovou. O šest let později obsadil Papasovou do hlavní role další Euripidovy tragédie Ifigenie, soutěžil s ní v Cannes a byl nominován na Oscara. Také k těmto filmům složil hudbu Mikis Theodorakis.

Většina jeho filmů vznikla v koprodukci Řecka a Velké Británie nebo USA. Poprvé na sebe upozornil dramatem Dívka v černém (1956). Příběh dívky ze zchudlé rodiny získal v USA Zlatý Glóbus. Pozoruhodný je také jeho snímek Den, kdy zahynuly Ž roku 1967- černá komedie s Tomem Courtenayem, jež se odehrává na jednom řeckém ostrově a pojednává o pátrání po dvou atomových bombách, které sem spadly při poruše letadla. Kakojannisovým posledním filmem je adaptace Čechovova Višňového sadu z roku 1999.

rwi