ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5701 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel spisovatel Gore Vidal

0 Redakce 2.8.2012

Ve věku 86 let zemřel 31. července ve svém hollywoodském bytě na zápal plic americký spisovatel Gore Vidal. Byl autorem světově proslulých děl jako Lincoln či The Best Man (Ten nejlepší). Celkem napsal na 25 románů a řadu esejí, scénářů i divadelních a televizních her. Byl známým kritikem poměrů v USA.

Vidal například v roce 2001 v Praze kritizoval rozsáhlé výdaje Spojených států na obranu na úkor školství a zdravotnictví. Dostal se kvůli tomu do sporu s tehdejším předsedou Poslanecké sněmovny a ODS, nynějším prezidentem Václavem Klausem. Spisovatel proslulý bujarým soukromým životem se několikrát neúspěšně pokoušel získat politický mandát.

Ve svém díle provokoval homosexuální tematikou a parafrázoval historické události či životy významných osob. Podílel se například i na vzniku scénářů k filmům Ben Hur a Caligula. Předvolební boj ironicky zachytil ve hře The Best Man, kterou česky například uvádělo Divadlo pod Palmovkou pod titulem Ten nejlepší. Podle díla vznikl i film s Henrym Fondou.

Jeho radikální názory se projevily zejména v pohledech na motivace jedince v dějinách, jimiž poprvé upoutal v portrétu odpadlického císaře Juliana. Protagonistou románu Město a sloup z roku 1948 byl zase gay, což tehdy prudérní Američany rozčililo. Kvůli své sexuální orientaci se Vidal cítil v USA dobře a valnou část 60. a 70. let strávil v Itálii. Sebe sama si zahrál ve Felliniově filmu Řím.

rwi