ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6681 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel Rick Wright, klávesista PINK FLOYD

0 Redakce 15.9.2008

15. září 2008 zemřel ve věku 65 let klávesista a zpěvák legendárních Pink Floyd Richard Wright. Tuto smutnou zprávu oznámil mluvčí rodiny s tím, že Rick podlehl po krátkém boji rakovině.

Rick Wright byl spoluzakladatelem Pink Floyd. Od roku 1965 se společně se Sydem Barrettem, Nickem Masonem a Rogerem Watersem zasloužil o mnohé silné momenty tvorby této psychedelické superskupiny. Hlavním přínosem Wrighta za klávesovými nástroji v období prvního alba Piper At The Gates Of Dawn byl experiment se zvukem a spolupráce při navrhování a obsluze speciálních koncertních aparatur, které simulovaly prostorový zvuk.

Po odchodu Syda Barretta se s postupným přerodem kapely změnil i Wrightův svérázný styl. Začal se více inspirovat v jazzu, jenž uchopoval jako prostředek k ozvláštnění celkového aranžmá. Mezi nejznámější příspěvky Ricka k celkovému úspěchu kapely na začátku sedmdesátých patří jeho pěvecký part a instrumentální experiment v eposu Echoes. Za dokonalou ukázku jeho práce s harmonií a kompozicí lze ovšem pokládat skladbu Great Gig In The Sky z desky Dark Side Of The Moon, která se stala natolik úspěšná, že z albové hitparády Billboard nevypadla celých 14 let a svým způsobem kapelu přežila.

Rick Wright se v Pink Floyd od poloviny sedmdesátých let potýkal s egocentrickým vůdcem Rogerem Watersem, jejichž spor nakonec vyvrcholil nuceným odchodem ze skupiny před nahráváním The Wall. Wright se vrátil po soudních tahanicích mezi Davidem Gilmourem a Watersem o právo užívat jméno Pink Floyd. Nejdříve jako host na albu A Momentary lapse Of Reason (1987), posléze jako plnohodnotný člen s deskou Division Bell (1994).

Monstrózní turné, které následovalo po vydání poslední studiové desky floydů, Wright odnesl zhoršenými depresemi, z nichž se dlouho léčil. Výmluvnou sondou do jeho duše v tomto období je jeho druhé sólové album Broken China. Vztahy s Rogerem Watersem se nikdy nepodařilo pořádně urovnat. Wright proto v posledních letech vystupoval výhradně po boku Davida Gilmoura, přispěl i na jeho zatím poslední album On An island.

Wrightova schopnost pracovat se zvukem klávesových nástrojů a odhalovat nové možnosti využití technologie v procesu hudební tvorby ovlivnila mnoho muzikantů a přinesla světu zážitek dokonalého a citlivého projevu. Pink Floyd daroval nezaměnitelný zvuk a nadčasovost aranžmá. Velký duch Ricka Wrighta se projevoval vždy nenápadně, o to intenzivnější však byla podstata jeho uměleckého sdělení.

PETER SLÁDEČEK