ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17536 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel populární textař a básník Pavel Vrba

0 Redakce 8.9.2011

Populární textař a básník Pavel Vrba, autor textů k hitům jako Osmý den či Jasná zpráva z repertoáru skupiny Olympic nebo V stínu kapradiny Jarmily Kratochvílové, zemřel 7. září v pražské Nemocnici Na Františku ve věku 73 let.

Příčinou jeho úmrtí byla mozková příhoda. Podle statistik napsal Pavel Vrba přes 2000 písňových textů.

Na dráhu profesionálního textaře ve svobodném povolání se Vrba vydal už v polovině 60. let minulého století, kdy opustil původní zaměstnání konstruktéra ve výzkumném ústavu. Jednou z jeho prvních písní vydaných na desce byl hit tehdy začínající Heleny Vondráčkové nazvaný Mám ráda cestu lesní. Na seznamu zpěváků zpívajících písně s jeho texty nechybějí ani Lucie Bílá a Karel Gott. S tím se znal od svých zhruba šestnácti let ještě z kavárny Vltava, kde tento interpret začínal. Vrba psal i pro Waldemara Matušku a Marii Rottrovou nebo skupiny Olympic či Blue Effect.

Důležitou položku ve Vrbově biografii znamenala také také tvorba pro divadla. Například představení Slaměný klobouk dělal třikrát v různém provedení.

Rodák z Brna (narodil se 16. dubna 1938) absolvoval vyšší průmyslovou školu v Praze a později studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, nějaký čas se věnoval i studiu na FAMU a pražské technice. Do roku 1966 se živil jako projektant, poté se rozhodl pro svobodné povolání.

rwi