ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20628 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel Petr Hapka, autor hitů Levandulá nebo Štěstí je krásná věc

0 Lucia Daňková 26.11.2014

Český hudební skladatel, dirigent a příležitostný zpěvák Petr Hapka zemřel v úterý po vážné nemoci ve věku 70 let. Skonal na Okoři nedaleko Prahy, kde v posledních letech pobýval. Syn operetní zpěvačky hrál na klavír od tří let, aby díky vrozenému talentu už ve čtyřech složil první písničky. V teenagerském věku přišel na výhody ovládání hudebních nástrojů v dívčím prostředí.

Už v 60. letech zaujal původními šansony pro Hanu Hegerovou (Obraz Doriana Graye), napsal hudbu k více než osmdesáti celovečerním a dokumentárním filmem, jakož i televizním seriálům, přičemž si nejvíce vážil spolupráci s režiséry Jurajem Herzem a Jurajem Jakubiskem. V 80. letech se díky jeho spolupráci s textařem Michalem Horáčkem zrodila alba jako Potměšilý host s nahrávkami Hany Hegerové nebo V penzionu Svět, na kterých si zazpíval i on sám.

S časovým odstupem následovaly jejich další společné projekty Citová investice (1996), Mohlo by tu být i líp (2001), Strážce plamene (2006) nebo Kudykam (2009). Mezi jejich megahity patřily písničky Levandulová, Štěstí je krásná věc, S cizí ženou v cizím pokoji a mnohé další. Dvojice Hapka-Horáček měla za sebou v tomto roce 30 let spolupráce, která přinesla řadu kultovních nahrávek. „Zažil jsem s Petrem jedinečné chvíle, které mi nikdo jiný nemohl zprostředkovat,“ konstatoval Horáček a dodal, že v životě potkal mnoho schopných a moudrých lidí, ale potkal pouze jednoho člověka, který byl génius. A tím byl Petr Hapka.

jsk