ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15913 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel oblíbený herec Mickey Rooney

0 Richard Winter 8.4.2014

Americký herec Mickey Rooney, který s jednou z nejdelších filmových kariér v historii patřil mezi legendy Hollywoodu, v neděli zemřel. Bylo mu 93 let. V letech 1927 až 1933 byl hrdinou 78 krátkometrážních filmů a v letech 1937 až 1944 patřil k nejpopulárnějším hercům té doby. Herec, bavič a komik je držitelem ceny Americké filmové akademie Oscar, ceny Zlatý glóbus i ceny Emmy.

Nevysoký herec měřící jen 152 centimetrů byl pohybově a tanečně nadaný, dobře zpíval, hrál na řadu hudebních nástrojů. Narodil se jako Joseph Yule 23. září 1920 a vystupovat začal už velice brzy – už v 15 měsících ho jeho umělečtí rodiče začali brát na jeviště. Stal se jednou z prvních dětských filmových hvězd.Rozvoj jeho úspěšné kariéry narušila druhá světová válka, kdy sloužil v americké armádě. Po skončení války jeho popularita postupně klesala a již nikdy nedosáhla předválečné úrovně.

Velmi se spřátelil s ženskou hereckou hvězdou své doby, jíž byla Judy Garlandová, se kterou vytvořil komickou dvojici. Její předčasná smrt pod vlivem drog jej velice zasáhla. Byl velkým milovníkem žen a oženil se celkem osmkrát. Jeho první manželkou byla slavná herečka Ava Gardnerová.

Během své kariéry získal dvakrát Oscara – v roce 1938 za filmy s titulem a hlavní postavou jménem Andy Hardy, a pak v roce 1982 ve svých 62 letech za celoživotní dílo.