ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12898 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel manažer Ramones a Talking Heads

0 Redakce 19.1.2009

Gary Kurfirst, dlouholetý manažer kapel jako Ramones, Talking Heads, Big Audio Dynamite, Eurythmics, Jane's Addiction, B52s či Live, zemřel 13. ledna ve věku 60 let.

Kurfirst sehrál významnou roli pro rozvoj newyorské hudební scény. V roce 1967 založil neblaze proslulé divadlo s názvem Village Theater, které bylo později přejmenováno na Fillmore East. Měl také na svědomí první vystoupení legend jako Jimi Hendrix, The Doors, The Who, Janis Joplin, Jeff Beck, The Yardbirds a dalších v New Yorku. V průběhu čtyř desetiletí Kurfirst se zasloužil o prodej na 100 milionů nosičů s deskami hvězd, jejichž manažerém byl. K tomu se značně zasloužil nejen o úspěch řady umělců, ale také producentů, filmařů, režisérů videoklipů, uměleckých manažerů i velkých nahrávacích společností.

V roce 1968, v době, kdy mu bylo pouhých dvacet let, zorganizoval festival New York Rock ve Flushing Meadow Parku, na kterém vystoupili právě Jimi Hendrix, The Doors, Janis Joplin a The Who. Bylo to v době, kdy zrovna začínal dělat manažera acidrockové formace Mountain, s kterými spolupracoval do roku 1975. Ve stejném roce pomáhal Chrisovi Blackwellovi s představováním Boba Marleyho, Petera Toshe a reggae hudby americkému publiku. Během dalších dvou dekád přeorientoval své úsilí k Ramones, Talking Heads, B52s, Eurythmics a Jane's Addiction.

Kurfirst byl také filmovým producentem spolupracoval na snímku Talking Heads Stop Making Sense, a na satyře režírované Davidem Byrneem True Stories.
Gary byl geniální ve své schopnosti rozeznávat změny v hudbě, byl o krok na před většinou ostatních lidí a  měl kuráž jednat podle toho, co mu napovídal jeho instinkt. Gary byl tvrdohlavý, ale rozhodně nebyl bezohledný v businessu. Dokázal bojovat tvrdě, ale spravedlivě a neživil v sobě zlobu a zášť. Gary jednal ve velkém stylu,“ uvedl ve své pokloně Kurfirstovi známý rockový producent Seymour Stein. Chris Frantz a Tina Weymouth z Talking Heads vystoupili se společným prohlášením, v kterém Kurfirsta označili jako pátého člena Talking Head: „Gary Kurfirst byl našim manažerem od roku 1977. Nikdy neselhal, když se staral o naše obchody. Chránil nás. Dovolil Talking Heads, aby byli Talking Heads… Gary byl skutečně pátou mluvící hlavou. Byli naším hodně blízkým přítelem. A děsně nám bude chybět.

(foto: www.garykurfirst.com)