ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20353 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel Little Richard

0 jsk 11.5.2020

Ve věku 87 let zemřel v sobotu americký zpěvák, skladatel a klavírista Richard Wayne Penniman, známý pod uměleckým jménem Little Richard. Příčina smrti průkopníka rock’n’rollu není známa, citoval časopis Rolling Stone jeho syna Dannyho.

Little Richard se narodil 5. prosince 1932 v americkém státě Georgia. Byl jedním z dvanácti dětí Charlese Pennimana, který působil jako kazatel ve státě Georgia. Se zpěvem začínal v kostele s rodinnou skupinou Penniman Singers. Bylo mu patnáct, když odešel z domu, prodával na tržištích a vystupoval s putovní estrádou.

První nahrávky realizoval na počátku padesátých let. V září 1955 měl první velký hit Tutti Frutti. Ten pak převzalo několik interpretů, mezi nimi i Elvis Presley. V dubnu 1956 vydal hit Long Tall Sally, v březnu 1957 Lucille. V březnu 1957 pak vyšla první LP deska Here’s Little Richard.

Písně Little Richarda ovlivnily několik skupin, mezi nimi i slavné Beatles nebo Rolling Stones. Po vzoru otce a dědy se Little Richard stal kazatelem. V roce 1993 dostal Cenu Grammy za celoživotní dílo. Na kontě má více než pět desítek alb a kompilací. V roce 1986 ho uvedli do Rock and rollové síně slávy.