ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16497 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel Ladislav Mrkvička

0 jsk 28.12.2020

Ve věku 81 let zemřel v neděli herec Ladislav Mrkvička. Patřil k silné generaci českých herců, přičemž on sám proslul jako jeden z těch, kteří byli nesmírně výrazní i ve vedlejších rolích. V roce 2012 získal Cenu Františka Filipovského za působení v dabingu a loni mu udělili cenu Thálie za celoživotní dílo.

Ladislav Mrkvička se narodil 2. února 1939 v Praze, kde ukončil základní školu i gymnázium. Herectví vystudoval na pražské divadelní fakultě DAMU (1962). Jeho prvním působištěm se stalo ostravské Divadlo Petra Bezruče. Před příchodem do pražského Divadla Na zábradlí v roce 1977 hrával v hradeckém Divadle VÚ a v Libeňském divadle S. K. Neumanna. Kolegové mu přezdívali „Malý velký muž“ nebo také „Mrkvajs“. Nebyl příliš vysoký, ale jeho výkony v divadle i před kamerou byly mimořádné.

Členem Činohry Národního divadla se stal v roce 1991. Na prknech první scény, kde začínal postavou Jacqua v Shakespearově komedii Jak se vám líbí a působil na ní do roku 2016, ztvárnil mnoho charakterních i komických postav.

Na kontě má rovněž desítky filmových a televizních rolí. Ve filmu se poprvé objevil v roce 1953 v dětské roli v dramatu režiséra Jiřího Sequense Olověný chléb. V sedmdesátých a osmdesátých letech patřil mezi nejvyhledávanějších herce. Účinkoval v mnoha filmech, televizních inscenacích i seriálech.

Spolupracoval také s dabingem. Daboval například Dustina Hoffmana nebo Jeana Paula Belmonda. Posluchači znají jeho kultivovaný hlas i z rozhlasu.

(foto: Česká televize)