ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13633 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta

0 Redakce 31.10.2011

V neděli zemřel v pražské vojenské nemocnici ve věku 87 let zemřel kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta. Autor zhruba 40.000 kreslených vtipů, což mu vyneslo i zápis do české verze Guinnessovy knihy rekordů, byl několik desetiletí znám především jako součást autorské dvojice Neprakta-Švandrlík. Se známým humoristou Miloslavem Švandrlíkem, který zemřel v říjnu 2009 v 77 letech,  patřila dlouhá léta ke kmenovým autorům humoristického týdeníku Dikobraz.

Kromě vtipů Neprakta ilustroval desítky Švandrlíkových knih, včetně slavných Černých baronů nebo Neuvěřitelných příběhů žáků Kopyta a Mňouka. Před Miloslavem Švandrlíkem spolupracoval s Bedřichem Kopečným. S ním vymyslel pseudonym Neprakta – jako hříčku na skutečnost, že jejich vtipy byly v tehdejší budovatelské době neužitečné.

Winter-Neprakta byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se o antropologii a tajemno všeho druhu. Byl také vyhlášeným gurmánem, vášnivým sběratelem a cestovatelem, miloval zvířata a krásné ženy. Nejvíce ale proslul jako autor kreslených vtipů a knižní ilustrátor.

Jeho obrázky obsahují široký záběr témat od historie přes sex, zvířata až po strašidla. Rovněž vydal několik knih humoru, vytvářel reklamní plakáty, animoval film, nakreslil množství pohlednic a kalendářů. Je autorem i odborných ilustrací, zejména kynologických. Neprakta měl stovky výstav doma i v zahraničí, kam často jezdil. Poslední roky života byl Winter-Neprakta sice upoután na vozík, ale stále pracoval.

rwi (foto © Daniel Šperl, www.neprakta.com)