ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15131 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel herec Peter Falk

0 Redakce 27.6.2011

Ve věku 83 let zemřel ve čtvrtek americký herec Peter Falk, jehož proslavila především role ošuntěle vypadajícího detektiva inspektora Columba ve stejnojmenném televizním seriálu. Rodina v tiskovém prohlášení uvedla, že herec zemřel ve svém domě v Beverly Hills. Příčinu smrti si příbuzní nepřáli zveřejnit.

Falk v posledních letech trpěl demencí v pokročilém stadiu, která byla zřejmě důsledkem Alzheimerovy choroby. Jeho lékaři před dvěma lety uvedli, že si Falk už vůbec nic nepamatuje. Falka byl v péči své manželky.

Když mu byly Falkovi tři roky, přišel kvůli rakovině o oko. Jako začínajícímu herci v New Yorku mu později jeho agent řekl, že kvůli tomuto handicapu nikdy nepronikne do televize nebo na filmové plátno. Falk ale nakonec získal dvě nominace na Oscara za filmy Vražda a.s. a Plná kapsa zázraků a celkem se dočkal pěti cen Emmy, z toho čtyři obdržel za roli Columba, a jednoho Zlatého glóbu.

Největších úspěchů ale Falk dosáhl jako inspektor Columbo, jehož podezřelí obvykle podceňují až do okamžiku, kdy je usvědčí, debutoval v televizním filmu v roce 1968. V letech 1971 až 1978 se pak pravidelně objevoval na obrazovkách televize NBC. O jedenáct let později se Columbo na obrazovky vrátil, tentokrát v televizi ABC. Vraždy zde řešil až do roku 2003.

Falk se objevil i v několika desítkách filmů, posledním byla komedie American Cowslip z roku 2008, v níž hrál vedlejší roli.

rwi