ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5012 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel herec Eli Wallach, známý ze Sedmi statečných

0 jsk 26.6.2014

Americký herec Eli Wallach, známý zejména rolemi banditů ve westernech Sedm statečných a Hodný, zlý a ošklivý, zemřel v úterý ve věku 98 let. Jeho skonpotvrdila jeho dcera Katherine. Bližší okolnosti nejsou známé.

Eli Wallach vyrůstal jako syn židovských imigrantů z Polska v převážně italské čtvrti v New Yorku. Mnozí filmoví kritici považují za jeho nejlepší roli ztvárnění nelítostného vůdce mexických banditů Calvery v Sedmi statečných, což byl v roce 1960 Wallachůvprvní velký filmový úspěch.

Podle jiných odborníků nejvíce vynikl ve filmu Hodný, zlý a ošklivý z roku 1966, kde hrál banditu Tuca, protivníka Clinta Eastwooda. I po letech říkal, že jej neznámí lidé poznávají na ulici a hvízdají si přitom známou hlavní melodii z filmu Hodný, zlý a ošklivý.

Wallach, který i jako devadesátiletý stále natáčel filmy, vystudoval texaskou univerzitu, na níž pochytil jízdu na koni, která se mu pak hodila v kariéře. Herectví studoval v jedné z newyorských hereckých škol. Na Broadwayi debutoval v roce 1945 av roce 1951 získal cenu Tony za divadelní výkon. V roce 2010 mu udělili čestného Oscara za celoživotní dílo.

Foto: Wikipedia/Greg Hernandez

Tagy: