ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7298 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel geniální vynálezce Les Paul

0 Redakce 17.8.2009

Ve čtvrtek 13. srpna zemřel v newyorské nemocnici ve věku 94 let průkopník elektrické kytary Les Paul na komplikovaný zápal plic.

Les Paul (občanským jménem Lester William Polfuss se narodil v roce 1915 ve Wisconsinu. Od mládí hrál poloprofesionálně na kytaru, v sedmácti letech zanechal studií a živil se jako kytarista v bezpočtu kapel.

Jeho zájem o design kytar naplno propukl ve chvíli, kdy si postavil první model s pevným tělem. V roce 1952 vyrobila firma Gibson model nazvaný Goldtop podle jeho specifikací a Les Paul souhlasil, aby nesla jeho jméno. Pro společnost Gibson potom navrhl ještě několik modelů včetně nejslavnějšího Les Paul Stanadard, jenž se na trhu objevil v roce 1956 a postupně se stal symbolem rockové hudby. Vztahy s firmou Gibson ochladly v roce 1961 poté, co se začala prodávat kytara s onačením SG, kterou Les Paul neměl rád a trval na tom, aby z ní bylo odstraněno jeho jméno. Později se však spory podařilo urovnat a z výrobních linek vyšlo ještě několik dalších modelů značky Gibson Les Paul.

Kromě průkopnického vkladu do konstrukce kytar se Les Paul zapsal do historie populární hudby i jako vynálezce vícestopého nahrávání, které umožnilo hudebníkům nahrávat jednotlivé party odděleně, přidávat do nich další harmonie a sóla a potom vše smíchat do výsledné podoby v dosud nevídaně bohatém aranžmá.

PS