ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13983 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel excentrický filmový provokatér Ken Russel

0 Redakce 28.11.2011

Čtyřiaosmdesátiletý britský režisér a spisovatel Ken Russel zemřel v neděli v nemocnici v Londýně. Autor slavných hudebních filmů a muzikálů, známý také jako režisér snímků plných sexu a provokací, podlehl srdečnímu záchvatu. Kontroverzní filmový a televizního průkopník se proslavil také filmovou verzi operního alba skupiny The Who Tommy.

Do britské kinematografie vstoupil Russel v roce 1963 komedií Po francouzsku, která zahájila svéráznou sérii provokativních filmů analyzujících vztah lidí k sexu a ke svobodě. Vrcholem této etapy byl snímek Zamilované ženy z roku 1969 o dvou provinčních Angličankách oddávajících se erotickým dobrodružstvím, v roce 1993 šokoval britské televizní diváky odvážným zpracováním novely D. H. Lawrence Milenec lady Chatterleyové.

Na druhou stranu Russell natočil i desítky hodnotných životopisných dokumentů, věnovaných zejména velikánům světové hudby, mimo jiné i Bohuslavu Martinů. Pprovokaci si neodpustil ani v tomto žánru, když v roce 1970 natočil film o skladateli Richardu Straussovi a označil ho v něm za stoupence nacismu.

V jeho horroru podle předlohy Brama Stokera Doupě bílého červa dostal jednu z prvních velkých příležitostí herec Hugh Grant. "Byl tak odvážný. Měl ojedinělý styl a šel si vlastní cestou," uvedl pro BBC Russellův přítel Michael Winner.

rwi