ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30918 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel Dickie Peterson z Blue Cheer

0 Redakce 13.10.2009

Ve svém adoptivním německém domově zemřel basák a zpěvák Dickie Peterson, který se proslavil hlavně coby frontman kapely Blue Cheer, která díky tomu, že neuměla hrát, nevědomky vymyslela heavy metal a doom metal. Peterson samotný svůj styl nazýval „ultra blues“ a fanoušci stoner rocku ho dodnes uctívají jako naprostou legendu.

Kapela se dala dohromady v San Francisku a nazvala se podle jednoho z mnoha druhů LSD. Jejich geniální debutové album Vincebus Eruptum (1968) se proslavilo hlavně díky troglodytské verzi klasiky Summertime Blues, ale bylo na ní i pár Petersonových originálů, třeba vynikající Out Of Focus. Díky mohutně zbasovanému zvuku a odfláknuté (dnes by se řeklo lo-fi) produkci zní Vincebus i dneska jako zjevení. Velký podíl na tom má i Petersonova hutná basa a neomalený zpěv.

Peterson později v Blue Cheer ztratil výsadní postavení poté, co pustil do popředí různé pochybné nájemné brnkaly, kteří měl jeho kapele dodat trochu té úrovně. V roce 1972 ji ovšem rozpustil. V osmdesátých letech se párkrát snažil o reunion, ale vždycky šlo spíš o nostalgické akce. Přestěhoval se do Německa a stále se věnoval hudbě. Zemřel 12. října v jednašedesáti letech na rakovinu jater.