ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17130 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel bývalý klávesista Deep Purple Lord

0 Petr Hašek 17.7.2012

Smutná zpráva přišla včera v podvečer z Velké Británie. Ve věku 71 let tam skonal spoluzakladatel britské hardrockové legendy, skupiny Deep Purple, hráč na klávesové nástroje, vynikající skladatel a také úspěšný sólista Jon Lord.

Příčinou úmrtí byla plicní embolie. Lord, který trpěl rakovinou slinivky, zemřel na klinice v Londýně obklopen celou svou rodinou.

Deep Purple spoluzakládal už v roce 1968 s bubeníkem Ianem Paicem. Působil v ní až do roku 2002. Autorsky se podílel i na největším hitu kapely, písni Smoke On The Water. Proslulým se stal jeho klávesový motiv ve skladbě Child In Time, stejně tak chuť hrát v zemích, kde se právě koncert konal, nějakou slavnou kompozici z historie daného státu. Pokračoval v tom i na sólové dráze.

Spolupracoval i se skupinou Whitesnake a zkomponoval orchestrální hudbu Concerto For Group And Orchestra, kterou Deep Purple představili s Královským filharmonickým orchestrem v Londýně v roce 1969. O třicet let později si vystoupení v londýnské Royal Albert Hall zopakovali.

Deep Purple se stali legendou rocku. Kapela se sice v roce 1976 rozpadla, stejně tak poté ještě několikrát, vždycky se ale dala opět dohromady a přes různé názorové střety pokračovala dále. Existuje do dnešní doby, Lord byl ale od roku 2002 na sólové dráze. Loni měl vystoupit v Praze, ovšem svůj koncert pro nemoc zrušil.

JŠp