ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5285 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel Břetislav Pojar, autor série Pojďte pane, budeme si hrát

0 Petr Hašek 15.10.2012

V pátek 12. října ve věku devětaosmdesáti let náhle zemřel filmový scenárista a režisér animovaných filmů Břetislav Pojar.

Do paměti lidí v České republice se nejvíce zapsal jedenáctidílným animovaným seriálem o dvou plyšových medvědech Pojďte pane, budeme si hrát.

Pojar patřil k předním animátorům legendárního studia Bratří v triku Jiřího Trnky. Pod jejich rukama vznikla díla jako Staré pověsti české nebo Sen noci svatojánské. “Byl to člověk, který rozuměl, jak lidi fungují. Vždy byl o několik tahů napřed, věděl, co lidi udělají, a rozuměl svým divákům,” zavzpomínal na režiséra jeho student a kolega Michal Podhradský.

Ministerstvo kultury se chystá uctít památku zesnulého režiséra projekcí jeho filmů. Podle mluvčí úřadu Markéty Ševčíkové by se měla uskutečnit přímo na ministerstvu nebo v pražském kině Ponrepo.

Pojar se narodil 7. října 1923 v Sušici na Šumavě. Po uzavření českých vysokých škol v roce 1942 byl totálně nasazen jako fázař do studia AFIT, které se mělo stát říšskou konkurencí Walta Disneyho. Brzy po válce se toto studio změnilo ve Studio Bratři v triku pod vedením Jiřího Trnky. V roce 1946 odešel s Trnkou do vznikajícího Studia loutkových filmů. Režijně debutoval v roce 1951 snímkem Perníková chaloupka.

V roce 1960 získal za film Lev a písnička cenu Grand prix na festivalu v Annecy a následovala další ocenění, včetně Zlatého medvěda z festivalu v Berlíně či Zlaté palmy z Cannes. V roce 1990 byl jmenován profesorem a stal se prvním vedoucím katedry animované tvorby FAMU, kde aktivně působil až do současnosti.

rwi