ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18324 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel americký spisovatel Tom Clancy

0 Richard Winter 3.10.2013

V noci na středu ve věku 66 let zemřel americký spisovatel Tom Clancy, který je považován za zakladatele literárního směru “techno thrillerů”. V Česku vyšlo několik desítek jeho knih. Clancy zemřel v nemocnici v rodném Baltimoru. Příčina úmrtí nebyla zveřejněna. Literární kariéru zahájil v roce 1984 románem Hon na ponorku, příběhem o sovětské ponorce Rudý říjen a jejím kapitánovi, který chce uprchnout do USA.

Uživatelé portálu DatabazeKnih.cz si vysoce cení například Clancyho knihy Bez výčitek, která v českém překladu vyšla v roce 2003, Hon na ponorku nebo Z rozkazu prezidenta. Zmíněný server eviduje 64 českých překladů Clancyho románů.

Clancy často popisuje špionážní dobrodružství, fiktivní válečné střety či vojenské incidenty za použití současných armádních technologií. “Byl mistrovským spisovatelem, který psal thrillery ze současné doby, a vypravěčem s největší představivostí naší doby,” uvedk David Shanks z vedení nakladatelství Penguindodal Shanks.

Z Clancyho románových postav patří k těm nejproslulejším Jack Ryan. Fiktivní rodák z Baltimoru to od učitelství historie na námořní akademii dotáhl do vedení CIA a nakonec až do Bílého domu. Clancyho knihy se staly také námětem pro počítačové hry a filmy.

Proslulými jsou například snímky Hon na ponorku (1990) se Seanem Connerym v hlavní roli, Vysoká hra patriotů (1992) s Harrisonem Fordem nebo Nejhorší obavy (2002) s Benem Affleckem a Morganem Freemanem.

Tagy: