ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7505 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemětřesení 2 dovedlo do konce zamýšlené album Jiřího Schelingera

0 jsk 20.3.2023

Kytarista a producent Miloš Dodo Doležal spolu se spoluhráči z projektu Zemětřesení 2 dokončil práce na albu, v jehož realizaci rockové legendě Jiřímu Schelingerovi zabránila předčasná smrt.

Doležal se Schelingerovým skladbám věnoval několik předchozích let a postupně vydal alba Zemětřesení 2 a Epilog. Nyní se projekt Zemětřesení uzavírá titulem Finále.

Zemětřesení Jiřího Schelingera tak bylo konečně zkompletováno v podobě, v jaké mělo původně vyjít. Je navíc doplněno o třináctou skladbu Světlonoš, v níž Schelingerovu nikdy nezveřejněnou melodii otextoval hudební kritik a publicista Roman N. Zahrádka, aby ozřejmil poselství alba, které svým nadčasovým obsahem zamotalo hlavu nejednomu fanouškovi výjimečného zpěváka.

„Univerzálnost jeho sdělení je platná v každé době, o to víc nyní, kdy zažíváme období plné zvratů a nejistoty a kdy potřebujeme vidět světlo na konci tunelu. Leckoho může překvapit finální zpracování desky opírající se o proměnu zpěvákovy duše, jež k nám promlouvá z jiného světa a varuje nás před nástrahami doby a možnou ztrátou svobody. Zvláště, když odhaluje důvody Schelingerova skonu a zákulisní tahy, které k jeho předčasné smrti vedly. Právě v tom je pojetí alba na české poměry mimořádné, neboť nebylo nikdy předtím u nás veřejně použito,” popisuje album, ke kterému napsal i obsáhlý sleevenote.

Ve svém zasvěceném komentáři vykresluje několik tajemných příběhů a záhad vázajících se jak k zamýšlené desce, tak k podivnému a de facto nikdy zcela objasněnému konci života Jiřího Schelingera. Vyzdvihuje v něm i práci, kterou čtveřice Djelmo – Doležal – Doležal jr. – Smetáček vystupující pod názvem Zemětřesení 2 odkazu věnovala.