ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17063 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zednáři vystavují v Novoměstské radnici v Praze

0 jsk 21.9.2023

Zednářská Veliká Lóže České republiky letos slaví sté výročí založení. K této příležitosti se její členové rozhodli uspořádat výstavu Zednáři s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů a seznámit na ní veřejnost podrobněji se svou historií i současnou činností. Součástí expozice bude i rekonstrukce za války zničené instalace Alfonse Muchy nazvané Poslední dílo.

Výstava se koná v Novoměstské radnici v Praze od 27. září do 26. listopadu 2023.

„České, respektive československé zednářství je v naší společnosti hluboce zakořeněno již celé jedno století. Za tu dobu překlenulo mnohé propasti, odolalo tlaku hnědé i rudé totality. Stále čerpá ze své bohaté historie, je aktivní v přítomnosti a s důvěrou hledí k budoucnosti“, říká k výročí současný Velmistr Řádu Petr Komárek.

Expozice prezentuje autentické zednářské předměty i repliku zednářské dílny. Místnost, ve které se scházejí zednářské lóže k rituálním pracím, je připravena co nejvíce autenticky včetně zednářských symbolů a předmětů, jako je originál vitráže Měsíc, Delta, Slunce. Zároveň bude možné nahlédnout do „komůrky rozjímání“, malé místnosti, kde se uchazeč o vstup do řádu připravuje na své zasvěcení.