ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26141 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Závěr knižní ságy jednoho století od Carmen Kornové

0 jsk 15.6.2021

Sága jednoho století Carmen Kornové (na snímku) o osudech čtyř hamburských přítelkyň od jara 1919 až do ledna 1999 si získala přízeň milionů čtenářů. Díky studii ženského přátelství a vývoji emancipace hrdinek je dnes Kornová označována za „německou Ferrante“. Čtenáři oceňují její schopnost přesvědčivě zachytit osudy lidí poznamenaných dobou, v níž žili. Nyní vychází závěrečná část nazvaná Začátek nové éry.

Na podzim 2019 vydal Prostor první díl trilogie Dcery nové doby, odehrávající se od roku 1919 do prosince 1948. Přítelkyně Henny, Käthe, Ida a Lina, narozené kolem roku 1900, prožily Výmarskou republiku, ekonomickou depresi, vzestup nacistů, brutální pronásledování Židů, druhou světovou válku a první poválečné roky do měnové reformy.

V druhém svazku Konec starých časů (Prostor, 2020) autorka sleduje své hrdinky v průběhu let 1949 až 1969, v časech ekonomického zázraku a rock’n rollu.

Na začátku třetího, závěrečného dílu je přítelkyním kolem sedmdesáti let. Společně se svými potomky jsou konfrontovány s teroristickými útoky RAF, válkou na Blízkém východě, nemocí AIDS, pádem Berlínské zdi a sjednocením Německa. Autorka opět dokresluje každodenní život dobovými detaily z oblasti hudby, literatury, módy či gastronomie. V českém překladu Zlaty Kufnerové vydává Prostor.

Závěrečným dílem Začátek nové éry, navazujícím na předchozí Dcery nové doby a Konec starých časů, vrcholí trilogie Sága jednoho století. S hlavními hrdinkami se setkáváme v poslední třetině 20. století, kdy do jejich životů vstupují teroristické útoky Frakce Rudé armády, sjednocení Německa, díky němuž se opět shledávají rozdělené rodiny, i další politické události končícího století.