ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5702 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zasedla rada pro hostování na Frankfurtském veletrhu

0 jsk 12.1.2023

Uskutečnilo se první zasedání Dramaturgické rady pro přípravu čestného hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026. Členy se na základě rozhodnutí ministra kultury stali zástupci knižního a literárního průmyslu, představitelé kulturních institucí, kulturní manažeři a překladatelé.

Zasedání se za účasti ministra kultury Martina Baxi uskutečnilo hybridním způsobem (osobně v MZK v Brně i online) a jeho úkolem byla především příprava soutěžní knihy Bid Book, jejímž prostřednictvím se bude Česko o čestné hostování ucházet. V publikaci bude představen předběžný koncept hostování včetně očekávaných cílů tohoto záměru, český knižní i literární trh a rozpočet projektu. Předání Bid Book ve Frankfurtu nad Mohanem proběhne koncem dubna 2023.

Ministr Martin Baxa k prvnímu setkání uvedl: „Prezentace naší země na Frankfurtském knižním veletrhu je obrovskou příležitostí pro náš knižní průmysl a celý kulturní sektor. Když jsem byl v říjnu loňského roku při setkání s jeho ředitelem Juergenem Boosem osobně potvrdit náš zájem o čestné hostování České republiky, viděl jsem, jak originálně pojalo hostování na tomto ročníku Španělsko. Věřím, že máme velkou šanci na hostování v roce 2026. Jde o investici do budoucnosti českého knižního průmyslu, možnost sdílet vysoké kvality české literatury se zahraničím a posílit její už nyní velmi dobrou pověst. Dnešní jednání Dramaturgické rady bylo prvním milníkem na cestě k tomuto cíli a držím nám palce.“

Frankfurtský knižní veletrh je největší svého druhu na světě a jeho hlavnímu hostu je věnována velká pozornost, a to nejen v průběhu veletrhu, ale i během příprav. Stát se čestným hostem Frankfurter Buchmesse by tedy pro Českou republiku bylo jednou z nejdůležitějších událostí na poli české literatury a kultury po roce 1989.