ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21781 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Začne sezóna památek věnovanou rodu Gallasů a Clam-Gallasů

0 Redakce 21.3.2019

Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu otevřou návštěvníkům své brány během posledního březnového víkendu. Zahájí tak sezonu, která se bude věnovat rodu Gallasů a Clam-Gallasů. Pravidelný návštěvnický provoz zavádí od dubna také pražská Invalidovna. NPÚ se zapojí i do oslav výročí 30 let od sametové revoluce a na podzim již pošesté předá ceny Patrimonium pro futuro.

Většina památek ve správě Národního památkového ústavu zahájí hlavní sezonu v sobotu 30. března. Výjimkou je například pražská Invalidovna, která přivítá první návštěvníky v letošním roce 5. dubna, kdy zahájí pravidelný návštěvnický provoz. Vždy od pátku do neděle, ale také o vybraných státních svátcích, až do října si tak zájemci budou moci prohlédnout karlínský architektonický skvost od barokního mistra Kiliána Ignáce Dientzenhofera ještě předtím, než projde rozsáhlou obnovou. Ta by měla být dokončena do roku 2025.

„NPÚ má s obnovou historických památek bohaté zkušenosti a této výzvy se neobává. V budoucnu zde vznikne expozice věnovaná historii Invalidovny, Karlína, výstavní prostory či edukační centrum zaměřené na kulturní dědictví, v části počítáme i s komunitními aktivitami,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

I v letošním roce pokračuje dlouhodobý projekt s názvem Po stopách šlechtických rodů, jehož cílem je připomínat kulturní, společenské a historické odkazy významných aristokratických rodů. Letošní, v pořadí již devátý, ročník se zaměří na rod Gallasů a Clam-Gallasů, který je spojen především se severními Čechami. Ústředními objekty roku 2019 se tak stanou hrad a zámek Frýdlant, zámek Lemberk a hrad Grabštejn, na nichž proběhne i oblíbená Hradozámecká noc. Akce se letos představí v novém pojetí – započne již dopoledne na zámku Lemberk, pokračovat bude na Frýdlantu a stěžejní večerní a noční program proběhne na hradu Grabštejn. V rámci NPÚ se do roku věnovaného rodu Gallasů a Clam-Gallasů zapojí také zámky Krásný Dvůr, Libochovice, Sychrov a Opočno.

„Jako již tradičně, i v letošním roce je pro návštěvníky našich památek připraveno několik desítek akcí, včetně speciálních prohlídek, výstav či přednášek. Naším záměrem je prostřednictvím těchto akcí připomenout veřejnosti historický a kulturní odkaz významného šlechtického rodu, který se velkou měrou zasadil o rozvoj kultury nejen na severu Čech. Gallasové a Clam-Gallasové měli vazby na hudební velikány, jako byli Beethoven či Mozart, stáli u zrodu Vlasteneckého muzea v Čechách nebo pražské konzervatoře,“ vysvětluje Naďa Goryczková.

Vyvrcholením celého roku bude výstava Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách v Oblastní galerii v Liberci, která započne 13. prosince a potrvá až do 1. března 2020. Návštěvníci se seznámí s rodinnou historií od Matyáše Gallase (1588–1647) až po sedm dcer posledního mužského člena rodu Franze Clam-Gallase (1854–1930). Představen bude jejich soukromý život, ale i politická, diplomatická, kulturní a hospodářská činnost.

Nejvíce prostoru bude věnováno Janu Václavu z Gallasu, slavnému císařskému diplomatu, od jehož úmrtí letos uplyne přesně 300 let. Výstava návštěvníky seznámí i s působností rodu v oblasti vojenství, podnikání, dobročinnosti, umění a správy panství.