ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7210 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Začal varhanní festival

0 jsk 10.8.2023

V bazilice sv. Jakuba v Praze začal minulý čtvrtek 28. ročník Mezinárodního varhanního festivalu. Vystoupí na něm renomovaní varhaníci z Velké Británie, Francie, Polska, Itálie, Rakouska, Jižní Koreji a České republiky. Spoluúčinkuje loňská držitelka Thálie, sopranistka Jana Sibera a mezzosopranistka Lenka Švehlíková.

Koncerty se konají 21.  září 2023, vždy každý čtvrtek od 19 hodin.

„Letošní ročník je postaven především na osobnostech a jejich originálních programech šitých na míru svatojakubským varhanám. Tato přehlídka světového varhanního umění je jedinou tohoto rozsahu v našem hlavním městě,“ láká ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.

Program letošního ročníku přináší jak skladby klasického repertoáru, tak řadu málo hraných kompozic z pera amerických, belgických, kanadských a polských autorů. Nebude chybět ani oblíbená improvizace na daná témata z publika. Připomeneme si i 140 let od narození významného českého varhanního skladatele a virtuosa Bedřicha Antonína Wiedermanna. Dva koncerty budou patřit mladým varhaníkům, kteří uspěli v loňském roce na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě. Velkým lákadlem bude jistě vystoupení Francouze Baptista-Floriana Marle-Ouvrarda, který je nejen skvělým varhaníkem, ale i dopravním pilotem.

„Posluchači mají zároveň možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jejím nevšedním interiérem a proslulou akustikou. A protože hudba nepotřebuje tlumočníka, jsou tato hudební setkávání všestranně obohacující,“ uzavírá Chřibková.