ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6510 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Začal 66. ročník slavného filmového festivalu v Cannes

0 Richard Winter 16.5.2013

V jihofrancouzském Cannes dzačal 66. ročník slavného filmového festivalu, který potrvá do 26. května. O Zlatou palmu pro nejlepší snímek se uchází 20 filmů, pod něž se jako režiséři podepsali například Jim Jarmush, Steven Soderbergh, Roman Polanski, François Ozon nebo bratři Coenové. Zlatou palmu za celoživotní dílo dostane francouzský herec Alain Delon (na snímku).

Festival začal promítáním nového filmového zpracování klasického románu Velký Gatsby režiséra Baze Luhrmanna. Snímek uzpůsobený pro trojrozměrné promítání vyvolává kritiku, podle některých publicistů je příliš kýčovitý a je také příkladem vítězství stylu nad obsahem. Mezinárodní svátek filmu vyvrcholí v neděli 26. května, kdy porota pod vedením režiséra Stevena Spielberga oznámí vítěze v jednotlivých filmových kategoriích.

Někteří z kandidátů na Zlatou palmu již ve francouzském letovisku uspěli v minulosti. Například Soderbergh získal toto prestižní ocenění v roce 1989 za snímek Sex, lži a video. V novém filmu Behind the Candelabra (Za svícnem) přibližuje život extravagantního klavíristy Valentina Liberaceho. Jarmush si v roce 1984 z Cannes odvezl Zlatou kameru pro nejlepší filmový debut za film Podivnější než ráj a v roce 2005 dostal Velkou cenu poroty za Zlomené květiny. Tentokrát jde nezávislý režisér do hlavní soutěže s filmem, který se jmenuje Only Lovers Left Alive (Přežili jen milenci).

Český zástupce ve výběru pro hlavní cenu chybí, letos bude mít v Cannes dva zástupce v sekci Cinéfondation, která je jednou z mezinárodních soutěží krátkých filmů. Prvním z nich je česko-slovenský animovaný film Pandy režiséra Matúše Vizára, druhým pak snímek O šunce režisérky Elišky Chytkové. Do hlavní soutěže canneského festivalu se z českých filmů naposledy dostal v roce 1990 trezorový snímek Karla Kachyni Ucho, žádné ocenění však nezískal.