ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5434 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Z pražských šlechtických kapel na evropská koncertní pódia

0 jsk 30.3.2022

Dvaadvacátý ročník Barokních podvečerů souboru Collegium Marianum (na snímku) představí širokou paletu hudebního života v Praze a okolních centrech sedmnáctého a osmnáctého století. „Praha přitahovala nejvýznamnější osobnosti hudebního života zejména v dobách, kdy byla sídlem císařského dvora, či později během důležitých politických událostí.

Například hrabě Václav Morzin si vydržoval kapelu složenou z velmi schopných hudebníků a skladatelů, jejichž tvorba postupně dobývá koncertní pódia. Za její zachování vděčíme sbírkám drážďanské dvorní kapely, dalšího centra s úzkými vazbami na Čechy a zdejší hudebníky“, vysvětluje hráčka na barokní příčnou flétnu a muzikoložka Jana Semerádová, která je zároveň uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum a dramaturgyní Barokních podvečerů.

Koncertní cyklus zahájí svou jarní řadu 21. dubna koncertem ve slavnostním prostředí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě programem s díly Jana Dismase Zelenky, Šimona Brixiho a Antonína Reichenauera. V sólových partech vystoupí uznávaný barytonista Tomáš Šelc. 

(foto: Petra Hajská)