ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5682 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Z Berlína míří do Prahy uznávaný tenorista Martin Muehle

0 jsk 13.3.2019

Strhující dramatická hudba, vypjatá emotivita a atmosféra příběhu z doby Francouzské revoluce povyšují operu Umberta Giordana Andrea Chénier mezi vrcholná díla dobové operní tvorby. Mimořádný hudební zážitek v Národním divadle 15. a 18. března umocní bravurní pěvecké výkony hostujícího Martina Muehleho, Romana Janála, Andy-Louise Bogzy, Yvony Škvárové, Michaely Zajmi a dalších.

Známý německo-brazilský tenorista Martin Muehle coby básník Andrea Chénier exceloval v sezoně 2016–17 v Deutsche Oper Berlin a letos v únoru tuto roli ztvárnil v italské Modeně. Inscenace je dílem dirigenta a uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně a činoherního režiséra Michala Dočekala.

Giordanova opera Andrea Chénier, jeden z klenotů italského verismu, byla uvedena v Národním divadle jako žhavá novinka v roce 1897, pouhý rok po světové premiéře v milánské Scale. A nyní se na jeviště první české scény s úspěchem vrátila. Její styl je nezaměnitelně italský, ve zvukové barevnosti a melodice blízký Puccinimu, v údernosti davových scén zase pozdnímu Verdimu. O úzké spřízněnosti s Puccinim svědčí koneckonců i jméno libretisty – Luigi Illica byl mimo jiné spoluautorem Bohémy, Tosky či Madam Butterfly. Pro Giordana sepsal fiktivní příběh skutečného francouzského básníka André Chéniera, jedné z posledních obětí Robespierrovy hrůzovlády v letech 1793–1794.