ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5507 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Z Belgie se do Itálie vrátilo na osm set antických artefaktů

0 jsk 24.6.2021

Přibližně 800 nelegálně vyvezených antických artefaktů v tržní hodnotě zhruba jedenácti milionů eur se po několika letech vyšetřování vrátilo od soukromého sběratele z Belgie do Itálie. Oddíl italské policie specializující se na ochranu kulturního dědictví oznámil, že vyšetřování případu začalo už v roce 2017.

Italští experti tehdy v katalogu pro výstavu v muzeu ve švýcarské Ženevě o antické civilizaci Itálie zpozorovali fotografii stély z předřímské dob. Zjistili, že fragment téže stély se nachází v muzeu v italském regionu Apulie, z čehož vyplývalo, že celý artefakt museli vykopat ve stejné oblasti. Italský zákon zakazuje vývoz kulturních artefaktů nalezených na území země.

Vyšetřování vedlo k objevení až 781 dalších artefaktů včetně amfor a dalších váz, keramiky, stél a sošek. Artefakty byly mimořádně vzácné a pozoruhodné. Podle odborníků se datují do šestého a třetího století před Kristem.

Vyšetřovatelé našli stélu, která původně upoutala pozornost italských expertů, v domě belgického sběratele blízko města Antverpy. Sběratel se četnými soudními odvoláními domáhal toho, aby si předměty mohl ponechat, belgická justice je však nakonec zamítla.

(foto: ilustrační – freepik.com)