ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7483 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Wino, Gnu a Insania v Matrixu

0 Redakce 14.4.2009

Dave Grohl z Nirvany a Foo Fighters. Joe Lally z Fugazi. Scott Kelly z Neurosis. Dale Crover z Melvins. Co tyhle a řadu dalších muzikantů spojuje? Všichni mluví o spolupráci se Scottem “Wino“ Weinrichem jako o jedné z největších poct své hudební dráhy.Není divu. Wino se o současný zvuk a směřování alternativní metalové / postpunkové / hardcorové scény zasloužil jako málokdo. Tenhle výjimečný kytarista a zpěvák vzal to nejlepší z odkazu Black Sabbath a přeložil to do hudebního jazyka lidí, kteří vyrůstali na punku a hardcore. Zásadním způsobem tak ovlivnil kapely typu Soundgarden, Melvins, High On Fire nebo Baroness, ale vlastně i celou moderní alternativní doomovou scénu. Bývalý člen kapel jako St. Vitus, The Obsessed, Hidden Hand, Spirit Caravan nebo Place Of Skulls sype po celý svůj život mohutné riffy jako z čarodějného rukávu. Winův rukopis je naprosto charakteristický: masivní kytarové vlnobití, zneklidňující atmosféra a totální pocta hardrockovým kořenům. Pokloňte se. Přichází veterán, jemuž vděčíme za mnohé.

Wino kromě hraní ve vlastních kapelách stíhal i zásadní muzikantskou výpomoc na projektech svých přátel. Namátkou: na desce Probot je autorem jedné z nejsilnějších skladeb The Emerald Law, po boku Davea Grohla a Lemmyho z Motörhead ho můžete vidět i v klipu ke stěžejnímu singlu Shake Your Blood. První sólovou desku Joea Lallyho z Fugazi obohatil Wino na jeho poměry zcela netypickou kytarovou hrou. A v současné době chystá se Scottem Kellym z Neurosis all-star kapelu Shrinebuilder. Aktuálním sólovým albem Punctuated Equilibrium na Southern Lord si Wino podle vlastních slov splnil svůj dávný sen.

Wino přijíždí do Prahy vůbec poprvé a v klubu Matrix ho přivítá netypické spojení elitních domácích kapel Gnu a Insania. Zdánlivě neslučitelné společné vystoupení těchto dvou formací proběhlo poprvé v březnu v brněnském klubu Fléda, nyní je na řadě pražský Matrix. Sluší se dodat, že Insania v Praze koncertuje po delší době a na aktuální setlist Gnu se letos po delší době dostaly skladby z ceněného debutu Srdce v kusech zvuku, který vyšel přesně před deseti lety. Čtvrtou kapelou bude německé duo Beehoover, které ve složení basa + bicí předvádí masivní valivý noise-rock.

AN


20.4.2009 – Praha, Matrix