ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28342 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Waldemar Matuška má v jaroměřské čtvrti Josefov své muzeum

0 Petr Hašek 4.7.2012

Zpěvák Waldemar Matuška, který by se 2. července dožil 80 let, má v jaroměřské čtvrti Josefov své muzeum. Mezi jeho exponáty patří Matuškovy osobní věci, které muzeu zapůjčila jeho manželka Olga.

Hlavní část expozice tvoří sbírka Matuškova kamaráda a sběratele Miroslava Frosta, který vybudování muzea Olze Matuškové slíbil před třemi lety. Frost se s Matuškou poprvé seznámil v roce 1961 v době Matuškova působení v pražském divadle Semafor.

Muzeum zřídil v areálu josefovské pevnosti v objektu, který sousedí s jeho vojensko-historickým muzeem. Ve výstavních sálech muzea Waldemara Matušky je několik desítek exponátů připomínajících tohoto populárního zpěváka. Vedle vydaných gramofonových desek jsou to fotografie, plakáty, zpěvákova kytara či vojenská lodička, v níž hrál ve slavném filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů.

Úprava prostor muzea trvala rok půl a finančně ji podpořila jaroměřská radnice. Muzeum bude o prázdninách otevřené o víkendech.

Matuška se narodil 2. července 1932 v Košicích, zemřel 30. května 2009 na Floridě. V 60. a 70. letech 20. století patřil k výrazným postavám československé hudební scény. Dvojnásobného vítěze ankety Zlatý slavík proslavily hity jako Tereza, Jó, třešně zrály či Růže z Texasu. V roce 1986 emigroval do USA a požádal o politický azyl, po pádu komunismu se do Čech pravidelně vracel.

brwi