ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20884 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vzpomínka na Luboše Andršta

0 jsk 20.6.2023

Česká scéna nemá mnoho osobností, jakou byl Luboš Andršt, který by 26. července oslavil pětasedmdesáté narozeniny.

Fenomenální kytarista, skladatel, aranžér a kapelník během více než padesáti let své hudební dráhy různou formou participoval na téměř sedmi desítkách alb. Zmiňme jména Energit, Jazz Q, Bluesband, Framus Five, Michal Prokop, Peter Lipa, Marta Kubišová nebo Jan Holeček.  Jeho odkaz i génia nyní nahlíží a mapuje dvojalbová kompilace Timeline 1971–2017.

„Pokud jsem to správně spočítal, tak se Luboš Andršt v různé míře podílel na dobře sedmdesátce alb. To je obrovská suma muziky, dostatečně nepostižitelná žádnou kompilací. Zkusil jsem to, logicky poněkud subjektivně, s příklonem k méně jazzové, více elektrické a zpěvákům znamenitou podporu poskytující podobě Lubošova odkazu,“ vysvětluje v bookletu Karel Deniš, producent Supraphonu a editor kompilace.

Timeline 1971–2017 na stopáži něco málo přes dvě hodiny, do níž se vměstnalo 26 skladeb, prochází snad skoro všemi Andrštovými stylovými i žánrovými zákrutami. A jak píše Deniš, Andršt se zde představuje jako „skvostný instrumentalista, výborný skladatel, nápaditý upravovatel, citlivý doprovázeč, muzikou skrznaskrz prosycený člověk“.

(foto: Alan Pajer)