ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6029 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vznikla občanská iniciativa žádající hudební pořad v České televizi

0 Redakce 29.1.2013

Nově vzniklá občanská iniciativa Chceme hudební pořad na České televizi čítá po prvním týdnu své existence již více než tři stovky členů a stále se rozrůstá. Vznikla jako reakce na článek hudebního publicisty Tomáše Tenkráta Česká televize nesnáší hudbu poukazujícího na absenci ryze hudebního pořadu v programovém schématu veřejnoprávní televize.

Iniciátor vzniku komunity Honza Kistanov oslovil Českou televizi s prosbou o objasnění dramaturgického konceptu nových pořadů, jejichž přípravu potvrdil v rozhovoru pro server DigiZone programový ředitel ČT, Milan Fridrich.

„Na televizních obrazovkách nemají české kapely moc šancí se zviditelnit, obzvlášť jsou-li takzvaně alternativní. Takové kapely, za kterými nestojí velké producentské společnosti, přišly o naději, že jejich klip bude moci vidět i někdo jiný, než jen ‚předpokládaný‘ divák, tedy buď návštěvník koncertu, kapelní kamarád nebo fanoušek. Zejména tuto ztrátu naděje považuji za trestuhodnou. Je-li odjímána naděje, pak je potlačována i motivace; již nyní se nacházíme v šedé sféře mediálního mainstreamu, beznázorovosti a s tím i související možnosti manipulace. Je to prostor, ve kterém žít nechci. Prostor, ve kterém jsme všichni schováni za maskou. Proto jsem se rozhodl proti této skutečnosti začít veřejně bojovat,“ říká Kistanov.

Česká hudební scéna je dlouhodobě na okraji zájmu našich největších nehudebních televizí. Po odchodu t-music chart, která nahrazovala pořad h.i.t., z televize Prima na hudební stanici Óčko v roce 2008 následovalo zrušení hitparády Eso a magazínu Pětka v Pomeranči v roce 2009.

Ve stejném roce padl i verdikt o konci Noci s Andělem, jednoho z nejúspěšnějších hudebních pořadů u nás. Hitparáda Medúza, jejíž poslední klapka padla v prosinci loňského roku, byla tak posledním prostorem pro klipy, rozhovory a reportáže z hudebního světa, který na televizních obrazovkách ještě byl.