ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17172 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výstava v Městské knihovně ukazuje českou fotografii

0 Richard Winter 15.5.2013

Výstava české fotografie po roce 2000 v Městské knihovně navazuje na předchozí expozici kurátora Vladimíra Birguse, která se věnovala fotografii 20. století a uvedla ji také Galerie hlavního města Prahy. Na rozdíl od ní neposkytuje současná přehlídka řehled o všech tvůrčích proudech a osobnostech. Je zaměřena úžeji na tvorbu s motivy autorské sebereflexe, intimity, nejbližších lidí a věcí. Výstavu doprovází katalog s autorskými texty, přehlídka potrvá do 18. srpna.

Zmíněná témata jsou ve světové fotografie velmi reflektovaná, ale u nás se zatím opomíjela. Výběru se snaží zmapovat autory, kteří se fotografií snaží sdělovat něco o sobě či fotografování používají jako jistý druh arteterapie. Zastoupeny jsou všechny generace fotografů, od sedmdesátníků jako je třeba Pavel Baňka přes další zavedené tvůrce (Ivan Pinkava, Milena Dopitová, Jiří David, Pavel Mára, Veronika Bromová, Dita Pepe) po studenty.

Jsou mezi nimi tradiční fotografové i výtvarníci, kteří pracují s médiem fotografie. Autoři, kteří opatřili své vystavené snímky vlastními texty, ukazují na fotografiích často intimní životní zážitky jako třeba rozvod, umírání matky či genderovou změnu vlastního otce.
Podobná témata se v historii české fotografie dlouho neobjevovala.

Jednou z výjimek je kniha Zdeňka Tmeje Abeceda duševního prázdna z roku 1945, v níž i ve světovém kontextu ojedinělým způsobem podal svědectví mladého muže totálně nasazeného za druhé světové války. Málokdo byl ochoten bez přísné autocenzury ukázat svůj privátní svět se všemi nejistotami, partnerskými krizemi, sexem, vybočením z norem či strachem ze stáří.