ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5682 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výstava ukrajinských umělkyň v Plzni

0 jsk 22.9.2022

Galerie Ladislava Sutnara v plzeňské Riegrově ulici se na celé září proměnila v ateliér dvou ukrajinských umělkyň a jedné kurátorky. Mariia Ralemska, Alyona Tokovenko a Kateryna Tsyhykalo z Kyjeva jsou účastnicemi programu зараз [zaraz], který nabídl umělcům možnost pokračovat v umělecké činnosti i v současné těžké situaci. Výstava зараз Ukraine bude zahájena 27. září. Návštěvníci ale mají možnost galerii navštívit už nyní a sledovat umělkyně přímo při tvorbě.

Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině zřídily evropské kulturní a vzdělávací instituce nové programy pro podporu umělců a dalších pracovníků v kulturním odvětví, kteří byli nuceni opustit své domovy. Jedním z nich je i program зараз [zaraz] neboli „teď“, který připravil Jan Van Woensel, kurátor plzeňské Galerie Ladislava Sutnara.

„зараз je program pro začínající ukrajinské umělce a kurátory. V době současné geopolitické války poskytuje зараз umělcům svobodný prostor pro tvorbu, výzkum a spolupráci se studenty a odborníky z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Výměna znalostí je pro vzdělávání klíčová,“ vysvětluje kurátor Van Woensel.

Po zveřejnění projektové výzvy obdržela Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara více než 150 portfolií a přihlášek, z nichž byly nakonec vybrány dvě umělkyně, Mariia Ralemska a Alyona Tokovenko, společně s kurátorkou Katerynou Tsyhykalo. Všechny tři účastnice programu зараз budou během září pracovat na uměleckých dílech, site-specific projektech a výzkumu. Galerie Ladislava Sutnara se tak pro tyto účely během září dočasně promění v jejich ateliér.