ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5252 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výstava Tauromaquia nabídne umělecké pohledy na býčí zápasy

0 Redakce 9.12.2011

Díla Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Franciska Goyi, Emila Filly či Karla Čapka a jejich umělecké pohledy na španělskou tradici býčích zápasů nabídne od 9. prosince návštěvníkům Obecního domu v Praze výstava Tauromaquia: Tváří v tvář býku. Až do 9. dubna příštího roku zde bude k vidění také přípravná kresba ke slavnému Piccasovu obrazu Guernica s motivem ženy, býka a koně.

Pražská výstava osobností světového umění, které spojuje téma býčích zápasů, představí bezmála 200 exponátů. Fascinující svět španělské koridy přiblíží originální kresby, olejomalby i keramika. Nebudou chybět ani filmy a plakáty s toreadorskou tematikou.

Zápůjčky poskytly galerie zvučných jmen. Největším počtem děl je na výstavě zastoupena Národní galerie, která zapůjčí 29 exponátů, mezi nimiž jsou skvosty od Filly, Jana Konůpka, ale také obraz neznámého autora, který pochází ze 17. století, a je tak nejstarším dílem výstavy. Několik Picassových děl pochází ze sbírky Lucie Boséové, italské herečky a přítelkyně Picassa, která jí autor sám věnoval.

Další zápůjčky pocházejí ze soukromých sbírek či z Picassova Musea Casa Natal v Malaze, které zapůjčilo Picassovo dílo do České republiky vůbec poprvé v historii.

Výstava podle organizátorů vůbec poprvé ukáže, jaký význam mělo téma býčích zápasů pro české umělce Emila Fillu a Karla Čapka ve srovnání s tvorbou španělských mistrů.

rwi