ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23468 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výstava obrazů Pabla Picassa v Praze

0 jsk 17.9.2018

Pražské Museum Kampa představilo v pátek 14. září výstavu Pabla Picassa (1881 – 1973). Rozsáhlý grafický cyklus La Suite Vollard o sto výjevech ze života umělce a jeho zápasu o tvorbu, který vznikal ve třicátých letech minulého století, lze pokládat za svého druhu deník autora. Díla zapůjčená z Musea Reina Sophia v Madridu jsou v Praze vystavena poprvé.

Výstava bude probíhat od 15. září 2018 do 15. ledna 2019 v hlavní budově Musea Kampa v Praze.

Výstava Vášeň a vina představuje rozsáhlý grafický cyklus La Suite Vollard ze sbírek prestižního Musea Královny Sofie v Madridu. Picassova práce, jak sám přiznává, je deníkem, který odráží jeho životní příběh. Grafické listy z La Suite Vollard hovoří o bouřlivém období rozchodu s jeho první ženou, ruskou baletkou Olgou Chochlovou, a o vášnivém vztahu k mladičké Marii-Thérėse Walter, ale jsou také úvahami o smyslu umění. Jednotlivé tisky pojaté v neoklasickém stylu, odrážejí Picassovy erotické a umělecké posedlosti, manželské potíže a stále temnější politickou situaci v Evropě. V návaznosti na tuto grafickou sérii vzniklo nejslavnější Picassovo dílo Guernica.

Picasso se v cyklu proměňuje v řeckého sochaře pracujícího na idylickém ostrově. Otázky tvorby intenzivně narušuje jeho další alter ego, smyslný a destruktivní Minotaurus. Žádná vášeň ale nezůstává dlouho bez následků, bez viny a trestu. Ve výstavě je možno spatřit všech 100 listů, které Picasso vyryl a vyleptal pro svého přítele a galeristu Ambroise Vollarda.

Autory výstavy jsou kurátor Fernando Castro Borrego a Martina Vítková, kurátorka Musea Kampa. Na aktuální instalaci spolupracovali architekt Mirek Vavřina, autor videí David Kořínek, autor kresby v expozici Luděk Rathouský a mnozí další.