ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13833 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výstava na pražském Vítkově ukáže počátky moderního sportu na našem území

0 Petr Hašek 7.9.2012

Počátky moderního sportu na našem území a jeho slavné průkopníky představí od 7. září výstava v Národním památníku na pražském Vítkově.

Expozice Sportsmeni v zemích českých bude součástí výstavního cyklu Monarchie. Záštitu nad výstavou převzal legendární fotbalista Antonín Panenka.

Výstava Sportsmeni v zemích českých představí počátky fenoménu jménem sport. Ukáže, jak se v českých zemích sportovalo v 19. a na počátku 20. století. Dobová náčiní, ocenění, získaná sportovci za jejich výkony či fotografie prvních sportovců přiblíží návštěvníkům poetickou atmosféru počátků sportování na našem území.

“Sport je společenským fenoménem dneška a výstava o jeho historii do Národního muzea bezpochyby patří. Díky množství exponátů jistě nadchne i nesportovce,” uvedl Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea. Mezi unikáty výstavy patří jedny z nejstarších dochovaných lyží u nás, originální ilustrovaný deník průkopníka sportu Josefa Rösslera-Ořovského nebo bronzová medaile šermíře Viléma Goppolda z olympijských her v Londýně 1908.

“Sporty byly pěstovány v převratně vznikajících klubech, z nichž některé existují i dnes, například Klub českých turistů, SK Slavia, AC Sparta nebo SK Blesk. Bylo vysloveně prestižní záležitostí být aktivním členem některého z nich,” sdělila autorka výstavy Lucie Swierczeková.

Výstava Sportsmeni v zemích českých je další z výstavního cyklu Monarchie, který Národní muzeum připravilo pro návštěvníky na sezónu 2012/2013. Cyklus představí veřejnosti různé aspekty společenského, politického i soukromého života všech vrstev společnosti v době, ve které byla tvář Čech i celé Evropy změněna technickými vymoženostmi, industrializací, urbanizací a technickým rozvojem.

Z časově širokého období, kdy byly české země začleněny do habsburské monarchie, bude vyzdviženo hlavně období let 1848 až 1916, tedy doba vlády Františka Josefa I.

rwi