ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4661 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výstava Krása bez závoje vznikla ze sbírek děl Jiřího Načeradského

0 jsk 26.3.2024

Pražská Galerie Villa Pellé připomene od 5. dubna jednu z klíčových osobností českého poválečného figurálního malířství Jiřího Načeradského, od jehož úmrtí v dubnu uplyne rovných deset let.

Výstavní síň od přízemí po půdu zaplní jak Načeradského ikonická díla z let 1967–1972, tak jeho dosud ne plně zhodnocená tvorba ze sedmdesátých let i díla jeho poslední tvůrčí etapy po sametové revoluci.

„Výstava je poctou mimořádnému umělci, který se nikdy nebál jít proti hlavnímu proudu a společenským konvencím. Možná i proto dosáhl mezinárodního úspěchu a ovlivnil několik generací jeho následovníků,“ říká ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová.

Název výstavy Krása bez závoje, kterou zvolila dvojice kurátorů, odkazuje k obrazu Jiřího Načeradského inspirovaného patrně jak legendární striptýzovou revue, kterou v uvolňující se atmosféře konce šedesátých let v Československu provozoval pražský podnik Varieté Praga, tak dobovým pořadem Československé televize, jenž v puritánském prostředí komunistické ideologie otevíral otázky nahoty, erotiky a sexu.

„Titul výstavy lze vnímat jako přiléhavou metaforu. Jiří Načeradský vstoupil do české poválečné malby jako někdo, kdo svléká klasický kánon obrazu, aby nalezl nový malířský výraz dráždící diváka,“ vysvětluje historik umění Petr Vaňous, kurátor výstavy, na níž budou k vidění až na jednu výjimku výhradně díla ze soukromých sbírek.

„Podařilo se nám pro výstavu získat vrcholná díla z mnoha soukromých kolekcí, k naší radosti nikdo z oslovených sběratelů neodmítl. Všichni bez výjimky jsou z uspořádání této bilanční výstavy nadšeni, protože považují Načeradského dílo za nedoceněné,” doplňuje druhý kurátor a sběratel Petr Mach.

Výstava zachycuje dvě rozdílné malířské etapy, které patří mezi to vůbec nejpůvodnější, co české malířství po roce 1945 v podmínkách socialistického státního zřízení vygenerovalo. Obrazy Jiřího Načeradského vyplní celý prostor galerie.

V přízemí bude instalován reprezentativní výběr umělcových prací z let 1967–1972, které již vstoupily do zlatého fondu české poválečné malby a jejichž náměty byly sport, film, televize, ale i časopisecká ilustrace, reportážní či erotická fotografie. Díla z let 1973–1981 soustředěná v prvním patře galerie uvozuje ženský akt Krása bez závoje, který dal celé výstavě jméno. Obraz vytvořený podle erotické koláže byl autorovou symbolickou tečkou za svobodnějším obdobím sklonku šedesátých let a zároveň vstupem do tíživého období nastupující normalizace let sedmdesátých. Specifický půdní prostor Galerie Villa Pellé pak nabídne plátna, jež diváky přenesou v čase o několik desetiletí, obrazy se silným erotickým nábojem pocházejí ze závěrečné etapy autorovy tvorby na přelomu milénia a forma jejich instalace připomíná improvizovanou kabinku pro otrlého diváka.

Tagy: