ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10119 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého se přesouvá do Ostravy

0 jsk 9.4.2020

Výstava finalistek a finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2020 se uskuteční v jedné z nejvýznamnějších českých institucí věnujících se současnému umění, v galerii Plato Ostrava. K této změně došlo poté, co původní partnerská instituce, Národní galerie Praha, vypověděla navzdory dlouholeté spolupráci nečekaně Společnosti Jindřicha Chalupeckého spolupořadatelství. Výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého by se i do budoucna mohly střídat mezi Prahou, Brnem a Ostravou.

Organizační tým Společnosti Jindřicha Chalupeckého obdržel minulý týden zprávu od generální ředitelky Národní galerie Praha Anne-Marie Nedoma, která se bez předchozího jednání o alternativách rozhodla vzhledem k aktuální pandemické situaci zrušit dlouho plánovaný podzimní termín výstavy letošních finalistek a finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého pro vizuální umělkyně a umělce do 35 let. Z umělecké scény se následně zvedla vlna solidarity a snaha nalézt alternativní řešení pro uskutečnění výstavy, do jejíž přípravy již organizátoři i participující umělkyně a umělci vložili nemálo času i finančních prostředků.

„Jakkoli musí celá společnost i kulturní obec přistupovat vážně k veškerým omezením a vzniklým obtížím s realizací připravovaných projektů, považujeme v takové situaci za klíčový vzájemný dialog a podporu, kterou bychom očekávali právě i od Národní galerie“, uvádí ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová, která bude společně s Veronikou Čechovou také kurátorkou letošní výstavy.

„Věříme, že k jednání nad dlouhodobým partnerstvím s Národní galerií Praha přijde příhodnější moment a velice se těšíme na spolupráci s Plato Ostrava, což je krok, o kterém jsme v souvislosti s dalším vývojem Ceny Jindřicha Chalupeckého již nějaký čas uvažovali a aktuální situace tak vše urychlila,“ dodává Kottová.