ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4709 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výstava Bejšovec & syn láká návštěvníky na Zrzavého i Kinteru

0 jsk 14.3.2024

Svou sbírku uměleckých děl buduje Jan Bejšovec dlouhá léta. Nyní díla na krátký čas opouští prostory sběratelova bytu a míří do karlínské Galerie Magnus Art. Návštěvníci si je mohou prohlédnout zdarma od 14. března do poloviny léta.

Jan Bejšovec sbírá umění dvacátého století již přes čtyřicet let. Společného jmenovatele jeho sbírky byste však hledali jen těžko. Najdete v ní originály od Jana Zrzavého, Bedřicha Stefana či Krištofa Kintery. „Má sbírka nemá žádný koncept. Pro mě je nejdůležitějším parametrem, zda se mi dílo líbí, či nelíbí,“ přiznává sběratel.

Nejnovější výstava karlínské Galerie Magnus Art nese symbolicky název Bejšovec & syn. Jan Bejšovec totiž buduje sbírku nejen svou, ale i svému jedenáctiletému synovi. Ten, stejně jako jeho otec, o umění projevuje zájem od útlého dětství. V pokojíčku mu z dob, kdy miloval vláčky, visí například obraz lokomotivy od Jaroslava Ronka. Jak ale sběratel sám tvrdí, láska k umění se nedá předat.

„Vztah k umění ve vás buď je, nebo není. Já jsem odmalička toužil umění vlastnit a bytostně mě zajímalo. Od malička jsem četl verneovky, často ilustrované Zdeňkem Burianem, a skupoval jsem je po antikvariátech, kam jsem chodíval po škole. Vzpomínám, jak jsem coby školák v sobotu dopoledne zazvonil na zvonek s příjmením Burian u vily v Podolí a vnutil se k němu na návštěvu do ateliéru. Přinesl jsem si s sebou knížky, které jsem si od něj nechal podepsat. On mi do nich vepsal věnování, a dokonce i něco nakreslil. Byl jsem hrozně šťastný,“ vzpomíná na své dětství a lásku k umění Jan Bejšovec.