ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28354 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výstava Babka Blanka Šperková & Adámek a Mariánka

0 jsk 24.1.2023

Umění, které kombinuje tradiční řemeslo s novou formou. Umění, které jde napříč generacemi a spojuje blízké navzájem, když se všechny jiné komunikační kanály přeruší, jako se tomu stalo za covidu-19.

I tak by se dala popsat díla, která dohromady vytvořili umělkyně Blanka Šperková se svou vnučkou Mariánkou (10 let) a vnukem Adámkem (7 let) Dvorskými.

Výstavu Babka Blanka Šperková & Adámek a Mariánka v pátek 27. ledna v 16 hodin na slavnostní vernisáži v Divadle Bolka Polívky zahájí s tvůrci jeho principál Bolek Polívka. Pozoruhodná kolekce pak bude v únoru k vidění ve foyer divadla.

Blanka Šperková nejprve převedla kresby své vnučky Mariánky do trojrozměrné podoby prostřednictvím techniky, která je pro její tvorbu typická. Prsty pletené drobné artefakty z kovových drátků a skleněných korálků už byly s úspěchem prezentovány v galeriích ve Vídni, v Bratislavě, v Praze či v Českém centru v Sofii. K další tvorbě „babku Blanku“ inspiroval mladší vnuk Adámek svými abstraktnějšími motivy. Tentokrát vznikly větší dvojrozměrné obrazy, rovněž pletené z drátků.

Společná výstava Babka Blanka Šperková & Adámek a Mariánka v Divadle Bolka Polívky je tak poctou tradičnímu řemeslu i oslavou hlubokého vztahu mezi babičkou a vnoučaty.